Doskonale zdajemy sobie sprawę jak uciążliwa jest droga międzynarodowa przechodząca przez środek dużego miasta. Jakie powoduje zagrożenia, wypadki, choroby, śmierć. Nam ekologom naprawdę nie trzeba tego tłumaczyć. Od lat na co dzień zajmujemy się tymi problemami. Sami bijemy na alarm, publikujemy statystyki, wyniki badań. Pomogliśmy wielu społecznościom uniknąć takiego zagrożenia.

Chcemy wyraźnie powiedzieć: nie jesteśmy przeciwni budowie obwodnicy Augustowa. Nie ma konfliktu: albo ochrona człowieka - albo ochrona przyrody. Trzeba chronić i przyrodę, i ludzi. Od dłuższego czasu nasz głos jest jednak manipulowany. Celowo próbuje się skłócić ze sobą różne grupy społeczne. Manipuluje się i nami, i Wami.

Dlatego organizujemy Pociąg dla Rospudy i przyjedziemy do Augustowa. Przyjedziemy, żeby rozmawiać. Rozmawiać bezpośrednio z jego mieszkańcami. Rozmawiać o tym, jak zbudować obwodnicę, która chroniłaby i mieszkańców Augustowa, i mieszkańców Suwałk, i przyrodę.

Nie może być tak, że Polacy nie potrafią się porozumieć, że zawsze się ze sobą kłócą. W sprawie Rospudy grozi nam międzynarodowy skandal, interwencja Komisji Europejskiej i kolejna kompromitacja kraju.

Dlatego powinniśmy zacząć ze sobą rozmawiać. Choćby w Augustowie, choćby na drodze, która jest przyczyną problemu. Mieszkańcy Augustowa już kilkukrotnie blokowali tę trasę, domagając się jak najszybszego rozwiązania tego problemu. Tym razem my wstrzymamy ruch razem z mieszkańcami. Też jesteśmy za rozwiązaniem problemu, też jesteśmy za budową obwodnicy. Ale w sposób gwarantujący efekt. Inwestycja musi spełniać wszelkie wymogi prawa krajowego i unijnego. Musi mieć zapewnione pewne źródło finansowania. Musi chronić i ludzi, i przyrodę.

Pociąg do Rospudy organizuje wiele różnych organizacji. Przyjadą z nami setki zwykłych ludzi z całego kraju - takich samych jak mieszkańcy Augustowa. To tylko mała część spośród prawie 200 tys. obywateli, którzy podpisali się pod apelami w sprawie Rospudy. Nie jesteśmy przeciw mieszkańcom Augustowa, nie jesteśmy przeciw budowie obwodnicy. Jesteśmy za budową obwodnicy! Ale obwodnicy dobrze zaprojektowanej, w sposób zgodny z prawem, ekonomiczny, gwarantujący finansowanie unijne. Jeszcze jest czas, żeby szybko zmienić projekt. Brnięcie w konflikt będzie kosztować najwięcej - i czasu, i pieniędzy.

Rozmawiajmy o tym 18 listopada na drodze w Augustowie. Jak Polacy z Polakami. Zapraszamy do dialogu mieszkańców i Burmistrza miasta. I nie schodźmy dopóki się nie dogadamy...

Krzysztof Rytel, Zielone Mazowsze

Maciej Muskat, Greenpeace Polska

Rafał Górski, Obywatel